بهترین جاذبه های گردشگری و مکان های تفریحی کاشان

بازدید از اماکن دیدنی و تاریخی شهرها و جاذبه های گردشگری آن ها، بخشی از برنامه های هر سفر و مسافری را تشکیل می دهد، درست مانند تماشای جاهای دیدنی کاشان. تازگی از قمصرِ کاشان گلاب آورده ام، ادکلن های جـدید و عطرِ ناب آورده ام، در مسیرم پونه و انواع گل روییده بود، غنچه های تازه را از جوی آب آورده ام. کاشان نه تنها مهد سوغات های خوش عطر است بلکه جاذبه های گردشگری کاشان نیز در کشور شهره دارند و آوازه آن ها از هر سمتی به گوش می رسد. البته این مهم است که قبل از ورود به این شهر اطلاعاتی را در رابطه با جاهای تفریحی کاشان به دست آوریم تا با آسودگی خاطر بیشتری مهیا سفر و لذت بردن از آن شویم و بهترین برنامه ریزی را برای سفری دلچسب داشته باشیم.
کاشان کجاست
قبل از آشنایی با جاهای دیدنی کاشان لازم است بدانیم این شهر خوش عطر در کجا قرار دارد و…؟شهر کاشان, به مهد انواع گلاب ها و عرقیات گیاهی  درجه یک معروف می باشد. به همین دلیل به عنوان  شهر خوش عطر نیز شناخته می شود. بسیاری از افراد برای خرید گلاب اصل کاشان, به این شهر سفر می کنند و از مراکز گلاب گیری بازدید می کنند و انواع گلاب دو آتیشه, سه آتیشه, با غلطت کم و زیاد را از مرکز آن میخرند. یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان را شهر کاشان تشکیل می دهد که علت این نامگذاری برمی گردد به سکونت مهاجران کاسپین در این منطقه یعنی همان کاسی ها. علاوه بر این کاشان معروف است به دارالمومنین و سابقه و قدمت شهرنشینی 7000 ساله دارد. کاشان را پایتخت فرش جهان و شهر خانه های تاریخی که بخشی ازجاذبه های گردشگی کاشان است نیز می خوانند. این شهر تاریخی علاوه بر غنی بودن ازجاذبه های گردشگری، مهد و زادگاه عالمان، ادیبان و شاعران بسیاری چون سهراب است. سهراب، شاعر همان شعر معروف: اهل کاشانم. روزگارم بد نیست. تکه نانی دارم، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی. مادری دارم، بهتر از برگ درخت. دوستانی، بهتر از آب روان. و خدایی که در این نزدیکی است: لای این شب بوها، پای آن کاج بلند. روی آگاهی آب، روی قانون گیاه.

اما از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است. پس به شرح جاهای دیدنی کاشان میپردازیم:

جاهای دیدنی کاشان در بهار و تابستان

دو فصل بهار و تابستان، مسافر پذیرترین فصول سال هستند. البته این مهم است که برای سفر در این دو زمان مقصدی را انتخاب کنیم که به بهترین نحوه زیبایی های این فصول و شهر مقصد را عیان و آشکار کند. کاشان که معروف است به شهر گل های خوش عطر و رنگ، می تواند بهترین گزینه برای سفر در فصل بهار باشد، چرا که غالب جاهای تفریحی کاشان مزین شده است به گل های لطیف و خوش بو که زیبایی شهر را دوچندان کرده اند. علاوه بر این، با قدم زدن در کوچه های کاشان در فصل بهار، عطر دل انگیز گلاب گل های سرخ به مشام می رسد. از جمله جاهای دیدنی کاشان در بهار و تابستان می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

تپه های سیلک کاشان که اولین خاستگاه تمدن شهر نشینی ایران است و کمتر کسی از آن اطلاع دارد. این خاستگاه در نزد برخی به زیگورات شهره دارد که نیایشگاه مردم ایران باستان بوده و معمولا از گل و رس ساخته شده است. قدمت گورستان های این منطقه به حدود 3هزار تا 3هزار و 500 سال پیش برمیگردد.

شهر زیرزمینی نوش آباد که به شهر اویی نیز معروف است، از دیگر جاذبه های گردشگری کاشان است. قدمت این شهر به دوره پیش از اسلام برمی گردد. این شهر زیر زمینی در سه طبقه با راهروها و اتاق ها و کانال ها ساخته شده است که توسط چاه های عمودی بین طبقات ارتباط برقرار است. این شهر به بزرگ ترین شهر زیر زمینی جهان معروف است.

حمام فین کاشان از جمله معروف ترین و پرآوازه ترین جاهای دیدنی کاشان است. این حمام که در باغ فین کاشان قرار دارد، بعد از قتل امیرکبیر در آنجا، شهره یافت.

آبشار نیاسر که در چند کیلومتری شمال غرب کاشان، در محله‌ی قدیمی سرکمر قرار دارد از دیگر جاهای تفریحی کاشان است. آب این آبشار از چشمه‌ی تالار تأمین می‌شود و در زمستان پر آب‌تر از همیشه است. ورودی غار نیاسر نیز در کنار این آبشار قرار دارد.

البته که بخش پرآوازه این فصول در میان توریست ها، مراسم گلاب گیری گل های سرخ کاشان است.

جاهای دیدنی کاشان در پائیز و زمستان

برخی گمان می کنند فصل پاییز و زمستان برای سفر مناسب نیست اما اگر مقصد را بشناسید نظرتان به کل تغییر خواهد کرد. جاهای دیدنی کاشان از آن دسته از جاذبه هایی هستند که نظاره کردنشان حتی در پاییز و زمستان نیز خالی از لطف نیست. از جمله جاهای تفریحی کاشان در این فصول می توان به خانه های تاریخی این شهر اشاره داشت که معماری محشر و شگفت انگیزشان دیده ها را حیران می کند و زبان را از مدحشان قاصر. از جمله خانه های تاریخی شهر کاشان می توان به خانه آل یاسین اشاره داشت که قدمت آن برمی گردد به قرن سیزدهم و یا خانه تاریخی احسان که به جا مانده از حدود صد سال پیش و دوران قاجار است. همچنین مسجد و مدرسه آقا بزرگ نیز گزینه مناسبی برای بازدید است. اشاره به جذابیت فوق العاده و حیرت انگیز خانه های تاریخی طباطبایی و عامری نیز خالی از لطف نیست چرا که معماری اصیل ایرانی_ اسلامی آن فرهنگ غنی ایرانی ها را به رخ جهان می کشد و یکی از بهترین جاهای دیدنی کاشان است. مسجد جامع 800 ساله و کوه کرکس نیز از دیگر جاهای تفریحی کاشان است.

جاهای دیدنی کاشان در شب

اما جاذبه های گردشگری کاشان ختم به این موارد نمی شود چرا که از آسمان شب پرستاره و جذاب آن نمی توان غافل شد. شب های کویر بهترین زمان و مکان برای مشاهده جذابیت و زیبایی آسمان شب است. پس در هنگام سفر به کاشان از کویرگردی در 30 کیلومتری این شهر غافل نشوید.

البته که جاهای دیدنی کاشان , بیشتر از آنچه که گفته شد, است.